Registrace a přihlášení do webové čtečky ověřovatele

Ikona tagu

Ověřovatel

Začínáme

Ikona tagu

Webová čtečka

Jak postupovat, abyste se registrovali nebo přihlásili do webové čtečky, pomocí které budete moci ověřovat doklady občanů.

Co potřebujete

  • počítač s připojením do internetu nebo CMS
  • v JIP/KAAS mít přidělenou roli ověřovatele pro AIS eDoklady Správa ověřovatelů

Registrace přes JIP/KAAS

Webová čtečka dokladů je určena pouze zaměstnancům úřadů a jiných orgánů, kteří mají v JIP/KAAS přidělenou roli ověřovatele pro AIS eDoklady Správa ověřovatelů.

Co je to JIP/KAAS?

Zkratka JIP znamená Jednotný identitní prostor, zabezpečený adresář orgánů veřejné moci a uživatelských účtů „úředník“, který je součástí Czech POINT. KAAS je zkratka pro Katalog autentizačních služeb, které umožňuje přistupování do agendové informačního systému nebo systému veřejné správy pomocí přihlašovacích údajů v Jednotném identitním prostoru. Více informací naleznete na https://www.czechpoint.cz/public/vyvojari/jip-kaas/.

Jak získám roli ověřovatele v JIP/KAAS?

Oprávnění a role uživatelů v JIP/KAAS má právo nastavovat pouze oprávněný interní správce subjektu. Obraťte se na něj, aby vám byla přidělena role ověřovatele pro AIS eDoklady Správa ověřovatelů.

Pro přístup do webové čtečky je požadováno přihlášení na úrovni nízké, to znamená, že se můžete přihlásit jménem a heslem, případně můžete využít i přihlášení pomocí dalšího faktoru, např. certifikátem, OTP nebo NIA.

Pokud nemáte účet v JIP/KAAS, můžete využít ke kontrole dokladů mobilní aplikaci, kterou si zaregistrujete pomocí párovacího kódu od správce eDokladů na vašem úřadu.

Jaký je rozdíl mezi registrací a přihlášením do webové čtečky ověřovatele?

Pro ověřovatele není v procesu registrace a přihlášení žádný rozdíl, pokaždé využijí autentizaci přes JIP/KAAS. Registrace je první přihlášení ověřovatele, kdy dojde na pozadí systému k jeho zaevidování do Správy ověřovatelů. To je nezbytné pro přehled všech účtů, které vystupují za daný subjekt. Interní správce eDokladů tak ve Správě ověřovatelů vidí ověřovatele přihlášené pomocí JIP/KAAS a ty, kterým vydal párovací kód pro přihlášení do mobilní aplikace.

Pro dokončení přihlášení je nutné si vybrat přepážku, na které probíhá kontrola. Konkrétní postup naleznete v samostatném článku Výběr a změna přepážky.