Registrace organizace do Správy ověřovatelů

Ikona tagu

Správce

Začínáme

Ikona tagu

Správa ověřovatelů

Začněte s vaší organizací pracovat v systému eDoklady

Ve Správě ověřovatelů po provedení registrace vaší organizace můžete svým kolegům zřídit přístupy přes Lokální účty pro používání mobilní a webové aplikace k ověřování eDokladů. Dále můžete i vygenerovat jednorázové kódy pro mobilní ověřovací aplikace, (pokud budete využívat mobilní aplikaci k ověřování bez registrace zaměstnance prostřednictvím JIP/KAAS nebo lokálního účtu). Uvidíte zde všechny typy přístupů, které pracovníci vaší organizace mají v rámci ověřovatelských aplikací. Tyto přístupy můžete v případě potřeby odvolat. Mimo to aplikace poskytuje i možnost konfigurace API pro napojení svého systému ověřovatele se systémem eDokladů.

Co potřebujete

  • Přístup do JIP/KAAS lokálním administrátorem vašeho úřadu s přidělenou rolí Správce v AIS eDoklady Správa ověřovatelů (pokud jste úřad)
  • Datovou schránku právnické nebo podnikající fyzické osoby s rolí oprávněná osoba nebo přidělenou rolí administrátor (pokud jste firma, OSVČ nebo právnická osoba)
  • Přístup k internetu na zařízení, na kterém registraci provádíte

Postup při registraci

1

Login.png

2
3

RegComp09.png

4

Po registraci

Po úspěšné registraci můžete nastavit přístup svým kolegům Správy ověřovatelů nebo mobilní a webové čtečky přes lokální účet, nebo vytvořit párovací kód pro připojení mobilní čtečky v mobilním telefonu a spravovat přístupy ve vaší organizaci

Co je to JIP/KAAS?

Zkratka JIP znamená Jednotný identitní prostor, zabezpečený adresář orgánů veřejné moci a uživatelských účtů „úředník“, který je součástí Czech POINT. KAAS je zkratka pro Katalog autentizačních služeb, které umožňuje přistupování do agendové informačního systému nebo systému veřejné správy pomocí přihlašovacích údajů v Jednotném identitním prostoru. Více informací naleznete na https://www.czechpoint.cz/public/vyvojari/jip-kaas/ a https://www.czechpoint.cz/data/prirucky/files/JIP_Pristup_LA_eDok.pdf.

Co je to Správa ověřovatelů?

Správa ověřovatelů je samostatný informační systém, který slouží k administraci mobilních zařízení a účtů pod danou organizací. Její hlavní účel spočívá ve vydávání certifikátů důvěryhodnosti, které jsou pro fungování eDokladů nezbytné.

Díky nim osoba, která předává své údaje ověřovací straně, má jistotu, že se jedná o důvěryhodný subjekt. Tato praxe vyplývá z přijatých ISO norem, které souvisí s předpisy pro implementaci evropské digitální peněženky eWallet.

Proč nemohu do JIP/KAAS využít přihlášení jménem a heslem, pokud mám přidaný certifikát?

Osobní komerční certifikát vydávaný certifikační autoritou, např.: První certifikační autorita (I.CA), Post Signum nebo eIdentita je určený pro přihlašování na počítači, kdy se využívá desktopová ověřovací aplikace a USB token. To způsobuje hardwarovou bariéru pro použití na mobilním telefonu. JIP/KAAS zároveň neumožňuje vybírat si, pro jaké přihlášení se certifikát použije a pro jaké ne. To znamená, že pokud jste si certifikát spárovali se svým účtem v JIP/KAAS, pro každé další přihlášení bude jeho autorizace nutná. Doporučujeme tedy využít jako náhradní řešení přihlašování pomocí Identity občana. Více informací o JIP/KAAS je dozvíte na přihlašovací stránce a v návodech.

Proč se mi přihlášení přes JIP/KAAS nezobrazuje responzivně?

JIP/KAAS je primárně určen pro práci úředníku na počítači. Upravit JIP/KAAS pro responzivní zobrazení se nyní jeví jako neekonomické, neboť ho brzy nahradí nový systém CAAIS.

Pokud je pro vás neresponzivní zobrazení JIP/KAAS na mobilu nečitelné, stránku si můžete přiblížit pomocí doteku displeje dvěma prsty, které od sebe oddálíte, obrazovka se vám následně přiblíží.

Je možné provést registraci datovou schránkou, do které má přístup pověřená osoba?

Registrace datovou schránkou do Správy ověřovatelů pomocí pověřené osoby není možná. Uživatel s přístupem do datové schránky organizace k provedení registrace subjektu musí disponovat rolí oprávněná osoba nebo přidělenou rolí administrátor.